danapria: (Default)
[personal profile] danapria
Записую по пам'яті роздуми одного знайомця, нині обстріляного вояка. Ще три місяці тому це був лагідний спокійний і дуже людяний чоловік.Власне - він і зараз такий, інакше не одягав би на душу бронежилета.

"Я не знаю, хто вигадав термін "дегуманізація". Але стогони і зойки з цього приводу вже починать діставати. Ворога вважати нелюддю не можна? Дозвольте, панове, але у цьому і є мистецтво війни - в дегуманізації. При чому дегуманізація зовсім не потрібна обкуреним чеченам і хворим на голову "стрєлкам". Цим товаришам байдуже, людина перед ними, чи не людина, вони просто спускають курок.
А от "гарним хлопцям" без дегуманізації аж ніяк не обійтися. Бо людина не створена, щоб убивати собі подібних. Ба - навіть вбивати тварин, хто не вірить, спробуйте зарізати курку, або втопити кошеня. Вони не люди, але рука підніметься не в кожного.
"Гарним хлопцям" потрібно знати, що ворог їх уже дегуманізував. Ніскільки не напружуючись і не рефлексуючи з цього приводу. А тому роздуми на теми гуманності можуть коштувати солдатику життя.
Ясна річ, коли скінчився бій, треба вчасно зупинитись. Для цього людство вигадало правило про гуманне ставлення до полоненого ворога і добре зробило.
Але той, хто хоче тебе убити - не людина. Інакше він уб'є тебе."

2014-06-19 21:10 (UTC)
kerbasi: (Default)
- Posted by [personal profile] kerbasi
Якщо йти від міжнародних конвенцій про гуманне ведення війни, то немає завдання саме вбити противника. Мета у тому, щоб він відмовився від продовження бойових дій: відступив або склав зброю.

Якщо є можливість створити ситуацію, щоб він здався в полон через марність подальших дій або через переляк - прекрасно. Саме тому заборонено вбивати військовополонених. Це також не заохочує битися до останньої краплі крові, бо полон в теорії має бути збереженням життя, а не відтермінованою смертю.

Якщо не здався, але не може чинити опір через поранення - також мети досягнуто. Тому забороняється добивати поранених, натомість виникає забов'язання їх лікувати, бо вони вже не мають зброї, не знаходяться у складі підрозділу, не мають бойового завдання та можливості його виконання.

Тобто хід думки не у напрямку дегуманізації, а у напрямку розумно дозованого насилля. Я про це дізнався ще до школи коли ходив. А потім подібне нам в армійській учебці наставники говорили. Невже зараз психологічну підготовку вояків не проводять?

Отже, якщо немає такого військового виховання, тоді кожен вже грає зі своєю свідомістю, як може. Тоді й виникає цей дискурс дегуманізації, хоча, як на мою думку, він підступний, бо можна вчасно й не зупинитися, як Ваш знайомець зауважив, і у зворотньому напрямку також б'є: якщо немає поняття про необхідність достатнього насилля, то можна й самому стати жертвою і погубити інших.

Profile

danapria: (Default)
danapria

November 2014

M T W T F S S
      12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Expand Cut Tags

No cut tags